Nadużywanie alkoholu niesie ze sobą szereg negatywnych skutków. Dla osób, które piją bardzo rzadko, okazyjnie, odstawienie alkoholu nie powinno mieć większego znaczenia, chociaż udowodnionym faktem jest, że lepiej nie pić w ogóle. Jednak ci, którzy są uzależnieni, mogą cierpieć z powodu różnych powikłań, o które nie podejrzewaliby alkoholu.
Odstawienie alkoholu może mieć szereg pozytywnych efektów dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Oto niektóre z nich:
Jeśli zastanawiasz się nad odstawieniem alkoholu lub masz trudności z kontrolowaniem swojego picia, warto zastanowić się nad leczeniem alkoholizmu. Możesz skontaktować się z ośrodkiem pomocy psychologicznej lub odwykowym w swojej okolicy, aby uzyskać informacje na temat możliwości leczenia.
Odstawienie alkoholu może prowadzić do tzw. objawów odstawiennych, które są nieprzyjemnymi objawami fizycznymi i psychicznymi, które mogą wystąpić, gdy osoba przestaje pić alkohol po długotrwałym i/lub intensywnym jego używaniu. Niepożądane objawy odstawienia alkoholu mogą obejmować:
Objawy odstawienia zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszych kilku dni po odstawieniu alkoholu i zwykle ustępują po kilku dniach.
Niektóre objawy, takie jak halucynacje i tachykardia, mogą być niebezpieczne dla zdrowia i mogą wymagać leczenia medycznego. W rzadkich przypadkach ciężkie objawy odstawienia mogą prowadzić do tzw. zespołu abstynencyjnego, który jest poważnym stanem wymagającym pilnej pomocy medycznej, którą można otrzymać, korzystając z detoksu alkoholowego. Samodzielne odstawienie alkoholu jest niebezpieczne, dlatego tak ważna jest obecność specjalistów, którzy dopilnują, aby odtrucie przebiegało w należyty sposób.