Decyzja o rozpoczęciu terapii uzależnień powinna być podjęta przez osobę uzależnioną, jeśli ta zauważa, że picie alkoholu lub używanie innych substancji psychoaktywnych staje się dla niej problemem i wpływa negatywnie na jej zdrowie, relacje z innymi ludźmi, pracę lub inne aspekty życia. Leczenie uzależnień może być również zalecane przez lekarza lub specjalistę w zakresie uzależnień, jeśli osoba ta ma objawy odstawienia lub inne poważne problemy zdrowotne związane z nałogiem.
Osoby, które rozważają rozpoczęcie terapii uzależnień, powinny skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w zakresie uzależnień, aby uzyskać pomoc w doborze odpowiedniej formy leczenia. Możliwe formy leczenia uzależnień to m.in.:
Każdy przypadek jest inny, a terapeuta będzie w stanie doradzić, jaka forma leczenia będzie najskuteczniejsza dla danej osoby.
Terapia uzależnień jest procesem leczenia, którego celem jest pomóc osobie uzależnionej od substancji lub zachowań, takich jak zakupy czy hazard, zatrzymać rozwój choroby i zapobiegać nawrotom. Może obejmować różne podejścia i metody, w tym indywidualne i grupowe sesje terapii, udział w programach odwykowych oraz wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół.
Celem terapii uzależnień jest pomóc osobie uzależnionej zrozumieć przyczyny swojego uzależnienia i nauczyć się radzić sobie z emocjami i sytuacjami, które mogą prowadzić do nawrotów. Może również pomóc osobie uzależnionej nauczyć się zdrowych sposobów radzenia sobie z trudnościami oraz zbudować silne wsparcie emocjonalne i społeczne, co pomoże w trzymaniu się z dala od substancji lub działalności uzależniających.
Terapia uzależnień może być prowadzona przez różnych specjalistów, takich jak psychologowie, lekarze lub terapeuci. Może być również prowadzona w różnych miejscach, takich jak ośrodki odwykowe, kliniki lub gabinety prywatne. Ważne, aby osoba uzależniona znalazła formę leczenia, która będzie dla niej odpowiednia i skuteczna.
Terapia uzależnień pomogła już wielu ludziom i pomaga nadal. Niestety taka forma leczenia nadal spotyka się z oporem wielu osób. Są to przede wszystkim ci, którym wydaje się, że terapeuta jest uzdrowicielem, który za pomocą magicznych słów ich uzdrowi. Nie tak to wygląda. Terapeuta prowadzi człowieka, który sam musi włożyć wysiłek i wiele pracy w to, aby poprawić jakość swojego życia. W skuteczność terapii wątpią także osoby, które podjęły jedną próbę rozmowy, zraziły się do osoby prowadzącej lub przyszły z negatywnym nastawieniem. Terapia uzależnień to wymagający proces. Bardzo ważna jest otwartość umysłu, uczciwość i dobra wola.